Zbliża się koniec roku szkolnego, a wraz z nim czas wystawiania ocen. To idealny moment, by zaplanować luźniejsze lekcje, które pozwolą uczniom na kreatywne wyrażanie siebie i jednocześnie staną się przyjemnym zakończeniem intensywnego okresu nauki. Proponuję Wam zajęcia, które łączą literaturę i sztukę – tworzenie poetyckich kolaży z gazet. To okazja, aby rozwijać wyobraźnię uczniów (zarówno tych z SP, jak i tych z LO), jednocześnie oferując im zabawę i relaks w niecodzienny sposób.

Czym jest poetycki kolaż?

Poetycki kolaż to forma twórczości, która polega na tworzeniuu nowych tekstów z wycinków gazet. Uczniowie wycinają słowa, zdania, a czasem dłuższe fragmenty artykułów, by potem ułożyć z nich własne wiersze. Taka forma pracy pozwala na swobodne eksperymentowanie z językiem i rozwija umiejętność interpretacji tekstów.

Przygotowanie do lekcji

 1. Zbierz materiały. Poproś uczniów o przyniesienie starych gazet i magazynów. Ważne, aby były to różnorodne źródła – im więcej materiałów, tym ciekawsze będą kolaże.
 2. Narzędzia. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość nożyczek, kleju, kolorowego papieru formatu A4 jako bazy oraz markerów i długopisów.
 3. Wprowadzenie do tematu. Przed rozpoczęciem pracy wyjaśnij uczniom, czym jest poetycki kolaż i pokaż przykłady takich prac.
Skorzystaj z tego artykułu. Przykładowe prace!


Przebieg lekcji

 1. Rozgrzewka kreatywna. Zacznij lekcję od krótkiego ćwiczenia – poproś uczniów, aby napisali trzy zdania o swoim dniu, ale używając wyłącznie wyrazów zaczynających się na literę "S". To pomoże im w przygotowaniu się do pracy z tekstem.
 2. Wybieranie wycinków. Podziel uczniów na małe grupy lub pozwól im pracować indywidualnie. Poproś, aby przeszukali gazety w poszukiwaniu interesujących słów lub fraz. Mogą skupić się na określonym temacie, np. "przyroda", "emocje" lub "technologia", ale lepsze efekty są wtedy, gdy nie narzucamy tematu.
 3. Tworzenie kolaży. Uczniowie przyklejają wycięte fragmenty na kartki papieru, tworząc z nich swoje wiersze. Zachęcaj ich do eksperymentowania z układem tekstu, aby uzyskać interesujący efekt wizualny. Mogą dokleić ilustracje, które będą stanowiły komenatrz do poetyckich okruchów.
 4. Prezentacja i omówienie. Po zakończeniu pracy każdy z uczniów i uczennic prezentuje swój kolaż na forum klasy. Wspólnie możecie omówić, jakie techniki i pomysły zostały użyte oraz jakie emocje i myśli wywołują stworzone wiersze.

Korzyści edukacyjne

Tworzenie poetyckich kolaży z gazet to nie tylko zabawa, ale także wartościowe doświadczenie edukacyjne. Oto kilka korzyści:

 • Rozwój kreatywności. Uczniowie i uczennice dowiadują się, jak tworzyć nowe teksty z istniejących materiałów, co pobudza ich wyobraźnię.
 • Analiza i interpretacja. Praca z wycinkami gazet wymaga analizy tekstu i zrozumienia kontekstu, co rozwija umiejętność interpretacji literatury.
 • Współpraca. Jeśli uczniowie i uczennice pracują w grupach, uczą się komunikacji i współpracy przy realizacji wspólnego projektu.
 • Estetyka literacka. Eksperymentowanie z formą i układem tekstu pozwala na zrozumienie, jak różne elementy literackie wpływają na odbiór utworu.Lekcja polegająca na tworzeniu poetyckich kolaży z gazet to świetny sposób na połączenie nauki z kreatywną zabawą. Dzięki takiej formie pracy uczniowie nie tylko rozwijają swoje umiejętności literackie, ale także uczą się, jak interpretować i przetwarzać różnorodne teksty. Spróbujcie tej metody na swoich zajęciach i zobaczcie, jakie niesamowite efekty można uzyskać!

Życzę udanej lekcji i wielu inspirujących chwil z poezją uczniowską!