Bohaterowie Literaccy w Świecie Mediów Społecznościowych

Czy można połączyć literaturę z mediami społecznościowymi? Oczywiście! Dzięki kreatywnemu podejściu do nauczania możemy wykorzystać popularne platformy, takie jak Instagram, aby ożywić bohaterów literackich i po prostu bawić się literaturą.Instagram, platforma do dzielenia się zdjęciami, można również wykorzystać jako narzędzie edukacyjne, które sprawi, że literatura stanie się bardziej atrakcyjna i przystępna dla uczniów. Dzięki funkcjom takim jak zdjęcia, opisy, hashtagi i komentarze można stworzyć fascynujące narracje, w których bohaterowie literaccy „żyją” i wchodzą ze sobą w relacje ponad tekstami.

Oto kilka propozycji, jak wykorzystać Instagram w nauczaniu literatury:

  1. Zaproponuj zadania, w których uczniowie muszą tworzyć posty na Instagramie w imieniu wybranej postaci literackiej. Mogą to być wpisy z ich perspektywy, opisy wydarzeń z książki lub nawet „selfie” zgodne z opisem postaci.
  2. Hashtagi tematyczne. Poproś uczniów i uczennice, aby utworzyli hashtagi związane z wybraną lekturą.

  3. Konkursy i wyzwania. Organizuj konkursy i wyzwania związane z treściami książki. Na przykład poproś uczniów i uczennice o stworzenie najlepszego profilu/mema związanego z postaciami lub scenami z lektury.

Wykorzystanie Instagrama jako narzędzia edukacyjnego może pomóc uczniom lepiej zrozumieć i zidentyfikować się z bohaterami literackimi. Nauczyciele mogą z kolei odejść od tradycyjnego podejścia do nauczania literatury w kierunku czegoś nowego i ekscytującego, angażując uczniów w sposób, który odpowiada ich stylowi życia i jest im zwyczajnie bliski.
Ponadto uczniowie tworząc narracje instagramowe muszą wykazać się: dobrą znajomością różnych lektur, umiejętnością wyszukiwania tematów, wątków, myśli wspólnych dla różnych bohaterów, lektur i epok. To okazja na ciekawą powtórkę przed maturą:)

Proponujemy Wam gotowe profile bohaterów literackich (m.in. Syzyf, Antygona, Makbet, Stanisław Wokulski, Cezary Baryka) - zadaniem uczniów i uczennic jest stworzyć dialog pod zdjęciem na profilu bohatera literackiego.

Przy okazji możemy też przypomnieć uczniom i uczennicom zasady odmienia słowa Instagram. Polecamy tę wypowiedź z Poradni językowej PWN!

POBIERZ TUTAJ

#matura2024 #powtorkiprzedmaturalne #polski #instagram